Krak.tv

Krak.tv » Kultura
Prześlij video
21.05.2011 - 15:56
 • 2
Kliknij na gwiazdkę aby oddać głos
Odsłon: 127152
Opis: Noc z piątku na sobotę 20/21 maja 2011 roku z pewnością należała do Muzeów w Krakowie. Tysiące krakowian właściwie przez całą noc taplało się w sztuce wszelakiego rodzaju. Nasza kamera odwiedziła dzień wcześniej otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Zwiedzający mogli zobaczyć wystawy: 'Historia w sztuce', 'Kolekcja MOCAK-u', 'Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart', 'Maurycy Gomulicki. Bibliophilia', 'Biblioteka Mieczysława Porębskiego' oraz 'ALIAS: Madeleine Sante'. Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zostało uroczyście otwarte 19 maja 2011 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Teatr

 • Jan Paweł II. Szukałem Was...

  Jan Paweł II. Szukałem Was...

  11.03.2011

  'Jan Paweł II. Szukałem Was...' - zachwycił nie tylko krakowską publiczność i dziennikarzy zebranych na premierze filmu w kinie Kijów w Krakowie. “Piękny”, “wzruszający” – takie słowa można było usłyszeć po specjalnym pokazie w Watykanie filmu 'Jan Paweł II. Szukałem Was…'. 'Jan Paweł II. Szukałem Was...' to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii.

 • 15 lat kina ARS w Krakowie

  15 lat kina ARS w Krakowie

  19.08.2010

  Spacerując ulicą św. Jana w Krakowie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mijane po drodze Centrum Kinowe ARS ma za sobą już 15 lat ożywionej działalności kulturalnej. Z tej okazji zorganizowana została konferencja prasowa, na której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia. Przez te 15 lat ARS miał swoje wzloty i upadki. Mimo wyrastających jak grzyby po deszczu multipleksów, ARS może poszczycić się sporą grupą kinomaniaków, liczącą już niemal trzy i pół miliona widzów.

 • W kinie

  W kinie "Agrafka" rozpoczął się przegląd filmów Nikity Michałkowa

  22.01.2010

  W kinie studyjnym Agrafka rozpoczął się przegląd filmów Nikity Michałkowa nazywanego rosyjskim Spielbergiem. Kino maniacy przez 10 dni będą mogli obejrzeć wszystkie dzieła reżysera. Nikita Siergiejewicz Michałkow - Konczałowski urodził się w Moskwie, w 1945 roku. Pierwsze lekcje aktorstwa pobierał w dziecięcym studio teatru im. Stanisławskiego, a następnie w Szkole Szukszyna przy teatrze Wachtangowa. Nie przerywając kariery aktorskiej, Michałkow rozpoczął studia na wydziale reżyserii w WGIK, w Moskwie, pod opieką artystyczną Michaiła Romma i Andrieja Tarkowskiego. Pierwszy pełnometrażowy obraz : "Swój wśród obcych, obcy wśród swoich" wyreżyserował w 1973. Kolejny film "Niewolnica miłości" (1976) przyniósł mu międzynarodowy rozgłos. W 1977 roku "Niedokończony utwór na pianolę" zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowym San Sebastian. Rok 1991 przyniósł reżyserowi Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji za film "Urga" oraz nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny w roku 1992. "Spaleni słońcem"- obraz wyreżyserowany w 1994 roku, zdobył nagrodę jury festiwalu w Cannes w 1995 roku oraz Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 • Przedpremierowy pokaz filmu Rewers

  Przedpremierowy pokaz filmu Rewers

  13.11.2009

  Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W starej kamienicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się tajemniczy Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią ciemną stronę kobiecej natury.

 • Nagroda Europa Cinemas dla Kina Pod Baranami- wywiad z dyrektor

  Nagroda Europa Cinemas dla Kina Pod Baranami- wywiad z dyrektor

  12.10.2009

  Kino pod Baranami przy Rynku Głównym w Krakowie jest najlepsze w Europie. Tak orzekła Rada Dyrektorów Europa Cinemas, ekskluzywnej sieci, w której znajduje się ponad 2 tysiące kin w 43 krajach. Co roku przyznaje nagrody dla najlepiej prowadzonych placówek za program, akcje dla młodej widowni i wyniki ekonomiczne. Samo przyłączenie do programu UE MEDIA jest wyróżnieniem. Kino pod Baranami w renesansowej kamienicy, słynnej poprzednio za przyczyną Piotra Skrzyneckiego i kabaretu "Pod baranami", po 1993 roku stało się miejscem, gdzie warto bywać za sprawą Safony i dzięki prowadzeniu filmowego przybytku przez Marię Gierat. Krakowskie kino pokazuje pierwszą klasę pod względem realizowanego programu. Zawsze połowę afiszu wypełniają filmy produkcji europejskiej, a w drugiej części – Polska i świat, także uroczyste premiery, ekscentryczne happeningi, festiwale, nocne maratony, reżyserskie retrospektywy, okazjonalne imprezy, dyskusje z twórcami. Propozycja ma szerokie spektrum gatunków, form i tematów, preferuje kino ambitne, oryginalne, autorskie, a publiczność wyrobiona, wrażliwa i skupiona dopóki nie znikną z ekranu ostatnie napisy. Tu jest Europa. Nagroda za rok 2008 koronuje kilkanaście lat zaangażowanej działalności.

 • Zaproszenie na II Festiwal Filmów Dziecięcych
Galicja 2009

  Zaproszenie na II Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja 2009

  09.09.2009

  Kraków, Rzeszów, Tarnów, Nowy Sącz, Estera Papuga, Agnieszka Susłowicz, festiwal, kino Kijów, II festiwal filmów dziecięcych, galicja 2009, filmy, przedpremiera, film, premiera, dzieci

 • Rozpoczyna się 
Nowohucki Festiwal filmowy

  Rozpoczyna się Nowohucki Festiwal filmowy

  27.08.2009

  Kraków: Mało kto wie, że Nowa Huta jest po Warszawie miastem, o którym zrealizowano najwięcej (ponad 300) filmów, głównie krótkometrażowych reportaży i filmów dokumentalnych. Powstały też filmy pełnometrażowe takie jak: „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Pamięć” Kazimierza Karabasza czy mało znane „Zagubione uczucia” Jerzego Zarzyckiego. Od czterech lat realizowane są cotygodniowe Nowohuckie Kroniki Filmowe, pokazywane w kinie „Sfinks” i na antenie TVP Kraków, co jest ewenementem w skali kraju. Powstało ponad 150 kronik, każda z nich to 3 krótkie reportaże opowiadające o ludziach i wydarzeniach z tej dzielnicy. Najważniejsze z tych filmów zaprezentowane zostaną szerokiej publiczności na Nowohuckim Festiwalu Filmowym. Ich dobór podyktowany będzie próbą uzyskania pełnego spektrum historycznego (od początków budowy Nowej Huty do czasów współczesnych).

 • Kinowe propozycje na weekend w kinie Kijów

  Kinowe propozycje na weekend w kinie Kijów

  13.08.2009

  Wybraliśmy się do kina Kijów, aby dowiedzieć się jakie są najnowsze propozycje filmowe oraz na co można wybrać się w Krakowie do kina w nadchodzący weekend. Krakowskie kino, istniejące od 1967 roku. Znajduje się przy Alei Zygmunta Krasińskiego 34 w Krakowie. Budowę kina rozpoczęto w 1960 wg projektu Witolda Cęckiewicza; było to pierwsze wówczas kino szerokoformatowe, mogące wyświetlać filmy z taśmy 75 mm w stereofonicznej jakości dźwięku. Kino posiada dwie sale, dużą na 828 miejsc i kameralną na 32 miejsca. Pierwszy pokaz miał miejsce 8 listopada 1967 (wyświetlony został film Wojna i pokój). Od tego czasu kino stało się miejscem festiwali oraz polskich i światowych premier filmowych, m.in. Listy Schindlera i Pana Tadeusza.(Kraków, Estera Papuga, Agnieszka Susłowicz, kino, kino Kijów).

 • Premiera filmu

  Premiera filmu " Harry Potter i Książę Półkrwi"

  22.07.2009

  W krakowskim kinie Kijów odbyła się w poniedziałek oficjalna premiera filmu Harry Potter i Książe Półkrwi. W kinach w całej Polsce film pojawi się w piątek 24 lipca. Na fanów powieści Joanne Rowling czekały prawdziwe atrakcje. Do Krakowa przyjechali: filmowa przyjaciółka Harry'ego - Ginny Weasley czyli Bonnie Wright, oraz Neville Longbottom czyli Matthew Lewis. Aktorzy pojawili się przed kinem na czerwonym dywanie, rozdawali autografy oraz pozowali do zdjęć. (Estera Papuga, Agnieszka Susłowicz, czerwony dywan, Harry Potter, Harry Potter i Książę Półkrwi, Warner Bros, kino, film, premiera, kino Kijów)

Informacje krak.tv

Kraków Sport Studenci Kultura