Krak.tv

Krak.tv » aktualności
Prześlij video

Aktualności

Noc Teatrów w Krakowie

Kultura - 14.06.2011 - 11:52

W teatrach, na Rynku Głównym, w muzeach, domach kultury, klubach, kinach i kawiarniach - po prostu wszędzie - w najbliższą sobotę (a nawet przez kawałek niedzieli) w Krakowie słychać będzie tylko jedno słowo - TEATR. Wszystko to za sprawą piątej edycji Nocy Teatrów, która odbędzie się w nocy z 18 na 19 czerwca. Wstęp na wszystkie spektakle będzie wolny, na część z nich będą jednak obowiązywać bezpłatne wejściówki, które od jutra (14 czerwca, wtorek) będzie można odbierać w teatrach i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Jedna osoba będzie mogła odebrać dwie wejściówki.

 

W 5. Nocy Teatrów przygotowywanej przez Urząd Miasta Krakowa i Teatr KTO udział weźmie 11 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 30 teatrów i grup nieinstytucjonalnych. Z organizatorami współpracuje także ponad 20 instytucji ( m.in. domy kultury, muzea i kluby). Przedstawienia odbywać się będą m.in. w salach
krakowskich teatrów i w plenerze - na Rynku Głównym. Pierwsze spektakle rozpoczną się już o godz. 17:00 (w sobotę, 18 czerwca). Impreza zakończy się po północy (w niedzielę, 19 czerwca).


Celem wydarzenia jest aktywizacja środowiska aktorskiego i przyciągnięcie wszystkich wielbicieli teatru. Program zakłada m.in. prezentację spektakli (najciekawsze przedstawienia sezonu), teatrów tańca i spektakli ulicznych, warsztaty teatralne i zwiedzanie niedostępnych dla widzów teatralnych zakamarków.

 

A co dokładnie czeka miłośników teatru? Lekcja śpiewania z udziałem solistów Opery Krakowskiej (w przepięknej scenerii Ogrodu Botanicznego), Musical Kieszonkowy Jubi & Debi - przygotowany z okazji jubileuszu pracy artystycznej solistki Opery Krakowskiej Bożeny Zawiślak-Dolny; spektakl „Król Lear" według Szekspira, który będzie można obejrzeć na scenie Teatru KTO oraz na fasadzie budynku, w którym siedzibę ma
teatr (al. Krasińskiego 16-18); pokaz najlepszych prac egzaminacyjnych studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.


W programie teatrów instytucjonalnych znajdzie się także: spektakl „Między nami dobrze jest" według Doroty Masłowskiej w Teatrze „Bagatela"; inauguracja XII sezonu Sceny przy Pompie i plenerowe spotkanie Nocnego Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego; spektakle: „Atrament dla leworęcznych" i „Święci tego tygodnia" w Teatrze KTO; poetycko-jazzowe spotkanie ze sztuką „Za kurtyną. Jazz Miło...sza" w Teatrze Ludowym; prezentacja spektaklu premierowego „Aksamitny królik" w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska" oraz Mrożek performance - przegląd 4 inscenizacji opowiadań Sławomira Mrożka w Teatrze „Łaźnia Nowa".


Nie zabraknie dodatkowych atrakcji: w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej będzie można obejrzeć wystawę kostiumów, elementów scenografii i rekwizytów, a także wysłuchać wykładu na temat historii Starego Teatru i jego budynku przy ulicy Jagiellońskiej. Zwiedzać będzie można również budynek Teatru im. Juliusza Słowackiego, a w Teatrze Ludowym zorganizowane zostaną otwarte warsztaty teatralne. Równie bogatą ofertę co teatry instytucjonalne przygotowują teatry i grupy nieinstytucjonalne. Występy Teatru Hothaus, Teatru MIST, Teatru Współczesnego, Teatru Nikoli, ELOE Theater of Noise , Teatru Figur, Teatru Animacji Falkoshow, Kabaretu Loch Camelot, Krakowskiego Teatr Tańca „TAKARAZUKA camp", Teatru BARAKAH, Grupy
„Zatrzymać obrotówkę" i wielu innych, z pewnością znajdą wielu zagorzałych fanów.


Wyjątkową atrakcją będzie projekt Teatru Nowego - MIASTO RÓŻEWICZ - czyli cykl czytań poezji Tadeusza Różewicza. Od godz. 12:00 w tramwajach MPK poezję czytać będzie Krystyna Czubówna, o godz. 16:00 w restauracji Tutto Bene - Anna Polony i Piotr Sieklucki, o 18:00 w Alchemii - Krzysztof Globisz, o 20:00 w Teatrze Nowym - Tadeusz Kwinta i Iwona Bielska, a o godz. 21.00 w Coco Klub - Joanna Senyszyn.


Jeśli w tą wyjątkową noc ktoś postanowi wybrać się na Rynek Główny również się nie zawiedzie. Na scenie przy kościele św. Wojciecha będzie czekać Platforma Tańca - wystąpią tu m.in. Balet Dworski „Cracovia Danca", Balet Krakowskiej Akademii Tańca i uczniowie krakowskich szkół baletowych, Art Dance Company oraz Teatr Tańca DF.
Z kolei na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza będzie można zobaczyć spektakle Teatru KTO - „Ślepcy" oraz Teatru A PART - "Faust", a na płycie Rynku Głównego przy pomniku Adama Mickiewicza spektakl „Corporation Show" Krakowskiego Teatru Tancerzy Ognia SIRRION, który zakończy Noc Teatrów.

Kraków Sport Studenci Kultura