Krak.tv

Krak.tv » aktualności
Prześlij video

Aktualności

7. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie

Kultura - 14.07.2011 - 13:40

7. Festiwal Muzyki Polskiej - jedyna impreza, która na tak szeroką skalę promuje twórczość polskich kompozytorów, w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w lipcu (od 15 do 24 lipca). Wśród artystów, którzy wystąpią w tegorocznej edycji będą m.in. słynny amerykański kwartet smyczkowy Kronos Quartet oraz młody rosyjski pianista Nicolay Khozyainov.

 

wideofilmowanie w doskonałej jakości Full HD w Krakowie i Małopolsce

 

„Festiwal Muzyki Polskiej to wydarzenie, które zostało zainicjowane przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Organizowany jest przede wszystkim po to aby upowszechniać muzykę polskich kompozytorów i zainteresować nią nie tylko Polaków, ale także inicjatorów przedsięwzięć muzycznych na całym świecie" - mówił
podczas konferencji prasowej 12 lipca Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.


W tym roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się w lipcu, a nie jak było w minionych latach w listopadzie. „Do zmiany terminu zmusiła nas m.in. listopadowa aura w Krakowie - lipiec to o wiele korzystniejszy termin, wtedy przypada szczyt sezonu turystycznego i w festiwalu udział może wziąć o wiele większa liczba osób" - wyjaśniał Paweł Orski, Dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej. Dodał także co jeszcze oprócz terminu zmieni się jeśli chodzi o organizację wydarzenia. „Zmieni się repertuar, nie będziemy skupiać się wyłącznie na muzyce współczesnej, chcemy, aby podczas festiwalu można było posłuchać także muzyki dawnej, romantycznej czy z początku XX wieku, chcemy aby był to przegląd twórczości kompozytorów wszystkich epok".


A co nie ulega zmianie? Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że tak jak w poprzednich latach, dzięki uczestnictwu w imprezie, wielu zaproszonych artystów włączy na stałe do swego repertuaru utwory polskie, przygotowane specjalnie na krakowskie koncerty. Przyczyni się to do rozsławienia polskich dokonań kompozytorskich na całym świecie.


Tegoroczną edycję Festiwalu Muzyki Polskiej zainauguruje znakomita orkiestra Sinfonietta Cracovia, prowadzona przez Michała Nesterowicza, oraz niemiecki skrzypek Laurent A. Breuninger. Koncert odbędzie się w najbliższy piątek (15 lipca) o godz. 20:30 w kościele św.św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.
W programie festiwalu znajdzie się również występ jednego z najsłynniejszych, a zarazem najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. Kronos Quartet - bo o nim tu mowa - wystąpi w krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego 22 lipca (piątek) o godz. 19:00. Założony w 1973 roku Kronos Quartet specjalizuje się głównie we współczesnej muzyce poważnej, ale również w swoim repertuarze ma również adaptacje
kompozycji jazzowych oraz rockowych. Szerszej publiczności Kronos Quaret jest znany jako wykonawca muzyki do filmów Darrena Aronofsky`ego: „Pi", „Requiem dla snu" oraz „Źródło". Podczas krakowskiego koncertu zagra kompozycje, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz polskiej kompozytorki średniego pokolenia Hanny Kulenty.


Z kolei w ostatnim dniu festiwalu - 24 lipca (niedziela) w Auli Collegium Novum (o godz. 12:00) recital zagra rosyjski pianista Nicolay Khozyainov. 19-letni pianista podbił serca publiczności podczas ostatniego, XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zachwycał subtelnością brzmienia, bezpretensjonalnością i wdziękiem. W jego wykonaniu będziemy mieli okazję wysłuchać
interpretacji chopinowskich arcydzieł.


Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie po raz pierwszy odbył się w 2005 r. Gwiazdami festiwalu byli już m.in. wspomniana amerykańska grupa Kronos Quartet oraz światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin i wielu innych. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna.

Kraków Sport Studenci Kultura